Chrzest

• W naszej wspólnocie sakrament chrztu jest udzielany w niedzielę po Mszy o 13.15.
    Chrzest dziecka zgłaszamy na minimum miesiąc przed planowaną uroczystością.

• Datę chrztu dziecka należy najpierw ustalić z duszpasterzem, a dopiero poinformować gości, nigdy odwrotnie. Może się okazać, że wybrana przez nas data jest już zarezerwowana na inne wydarzenie.

• Mogą być ochrzczone te dzieci, których rodzice formalnie należą do Naszej Wspólnoty (parafii). Przy zgłoszeniu należy okazać dokument potwierdzający miejsce zamieszkania. W pozostałych przypadkach potrzebne jest zezwolenie własnego proboszcza na chrzest poza parafią.

• Podstawą  chrztu dziecka  jest   wiara   jego  rodziców wyrażająca  się  m.in. przez praktyki religijne: regularne przystępowanie do sakramentów św., uczestniczenie we Mszy niedzielnej, jeżeli to możliwe zawarty sakrament małżeństwa.
  • Przy wyborze rodziców chrzestnych nie należy kierować się posiadanym przez nich majątkiem, lub wyłącznie sympatią. Istotą wyboru winno być życie zgodne z wiarą.

• Kandydat na chrzestnego musi:
    - mieć ukończone 16 lat;
    - być ochrzczony i bierzmowany w Kościele Katolickim;
    - nie mogą pełnić roli chrzestnych ci, których życie jest nie zgodne z zasadami Ewangelii (trwają w związku cywilnym albo mieszkają z sobą bez ślubu - czyli trwają w grzechu ciężkim);
    - ochrzczony należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej może być jedynie świadkiem chrztu.

• Rodzice (jeśli nie mają przeszkód) i chrzestni (bezwzględnie) są zobowiązani przystąpić przed chrztem do sakramentu pokuty.

• Dokumenty wymagane do chrztu:
    - akt urodzenia dziecka;
    - rodzice chrzestni przedstawiają zaświadczenie, że mogą być chrzestnymi;
    - osoby z innych parafii muszą uzyskać pisemną zgodę swojego proboszcza na chrzest poza parafią.