List Rektora PMK na Adwent 2021

Cykl życia uczniów Chrystusa przeplata się przeżywaniem Tajemnicy Zbawienia w ciągu całego roku liturgicznego. W sobotę przed pierwszą Niedzielą Adwentu kończymy kolejny rok liturgiczny i rozpoczynamy nowy. Okres Adwentu przygotowuje nas na przyjście Pana w darze Jego Narodzenia oraz na Jego przyjście na sąd u kresu czasów. Święty Bernard uczy nas, że między dwoma Jego widzialnymi przyjściami, w dziejach i na końcu czasów, odbywa się Jego niewidzialne przyjście tu i teraz. Żyjemy w tym czasie łaski dzięki Jego obecności wśród nas, ale równocześnie wezwani jesteśmy do czuwania na Jego ostateczne przyjście. Adwent jest radosnym oczekiwaniem, ale również wezwaniem do odpowiedzialności za naszą postawę wiary.

Wydarzenia ostatnich miesięcy wywołały i wywołują u wielu z nas lęk i niepewność. Wielu z nas doświadczyło choroby, a nawet śmierć bliskiej nam osoby. Szukamy nadziei, a taka nadzieję przynosi nam Chrystus. Nasze doświadczenie czasu pandemii pozwala nam przeżywać czas Adwentu inaczej niż rok czy dwa lata temu. Oczekiwanie na spełnienie tej nadziei może umocnić naszą wiarę i stać się źródłem pokoju naszego serca. Może również przemienić nas samych jak również nasze wzajemne relacje w rodzinach i szerszej społeczności, w której żyjemy.

Liturgia pierwszej niedzieli Adwentu kieruje nasze myśli ku powtórnemu przyjściu Chrystusa w chwale. Jako Jego uczniów ma nami kierować postawa osób czuwających, aby z ufnością oczekiwać na te wydarzenia. W sytuacji kryzysu przejawiającego się w Kościele, w społeczeństwie, w którym żyjemy, w relacjach międzynarodowych, od czego powinniśmy zacząć? Takie pytanie postawiła jedna z grup biskupów polskich odwiedzających Stolicę Apostolską, papieżowi Franciszkowi. Odpowiedź była bardzo znacząca: „zbliżcie się do Pana Boga poprzez adorację Najświętszego Sakramentu, poprzez medytację słowa Bożego. Z tego wyniknie pokój serca i radosna postawa wiary”. Ta rada Następcy Świętego Piotra może ukierunkować naszą drogę adwentową.

Nowy rok liturgiczny, to również kolejny rok programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, a więc i naszego w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Jest to trzecia część ogólnopolskiego programu duszpasterskiego „Eucharystia daje życie”, zatytułowanego „Posłani w pokoju Chrystusa”. Ecclesia de Eucharistia vivit – Kościół żyje dzięki Eucharystii. Pamiętając o tych słowach Jana Pawła II wezwani jesteśmy do budowania wspólnoty Kościoła mocą obecnego w eucharystycznym zgromadzeniu Chrystusa i Jego Ducha. Jesteśmy w okresie poluzowania obostrzeń związanych z pandemią, ale nie wiemy na jak długo. Wszyscy jesteśmy świadomi o zmniejszaniu się liczby uczestników niedzielnej Eucharystii. Potrzeba będzie serdecznie i wytrwale zapraszać do ponownego udziału we Mszy Świętej niedzielnej, szczególnie tych, którzy korzystali z udzielonej dyspensy. Świadomi jesteśmy, że od udziału w Eucharystii zależą losy każdego ochrzczonego oraz wspólnoty rodzinnej i eklezjalnej w myśl słów św. Pawła: „Ponieważ jeden jest chleb, przeto my liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba”. (1Kor 10,17)

W Nauce Dwunastu Apostołów (Didache) rozważanie tajemnic eschatologicznych przeplata się z zaproszeniem do udziału w zgromadzeniu eucharystycznym: „Czuwajcie nad życiem waszym! Niech pochodnie wasze nie gasną, nie rozluźniajcie pasów na biodrach waszych, lecz bądźcie gotowi, nie znacie bowiem godziny, w której Pan nasz przyjdzie. Gromadźcie się często razem, by szukać tego, co służy duszom waszym, gdyż cały czas waszej wiary na nic się nie przyda, jeśli nie staniecie się doskonali w ostatniej godzinie” (Didache XVI, 1-2).

Nie znamy daty ostatecznego przezwyciężenia pandemii COVID-19 i musimy ciągle aktualizować konkretne działania duszpasterskie, z którymi wiąże się również problematyka pogłębiania rozumienia parafii i jej funkcji. Podpowiedź papieża Franciszka i tegoroczny program duszpasterski są dla nas umocnieniem na naszej adwentowej drodze.

Życzę radosnej drogi adwentowej
Ks. Prałat Stefan Wylężek,
Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.

Londyn, 11 listopada 2021